Legenda ożywa na nowo!
WSCHÓD KONTRA ZACHÓD
2019-06-18 12:03

Przed nami najważniejsze rozstrzygnięcia sezonu 2018/2019. W walce o awans do III ligi, zwycięzca grupy wschodniej małopolskiej IV ligi tarnowska Unia zmierzy się z triumfatorem grupy zachodniej Jutrzenką Giebułtów. Przypominamy krótką historią spotkań barażowych.

Odkąd funkcjonuje obecny system rozgrywek, baraże o awans do III ligi pomiędzy zwycięzcami wschodniej i zachodniej grupy IV ligi małopolskiej rozgrywano trzykrotnie. Za każdym razem promocję uzyskiwała drużyna z zachodu. Jeśli chodzi o drużyny z grupy wschodniej, najbliżej tego celu była Limanovia, która przed dwoma laty mierzyła się z Wiślanami Jaśkowice. Oba spotkania zakończyły się remisem 1:1 i o awansie zadecydowała dogrywka. W niej bramkę na wagę awansu zdobyli Wiślanie i to oni cieszyli się z awansu na wyższy szczebel rozgrywek.

Jako pierwsi w batalii o nową III ligę zmierzyli się BKS Bochnia i MKS Trzebinia/Siersza w sezonie 2015/2016. Po remisie w solnym mieście, MKS rozbił u siebie bochnian 4:1. Przed rokiem grupę wschodnią wygrała Barciczanka Barcice, ale w obu spotkaniach musiała uznać wyższość Hutnika Kraków.

Drużyny ze wschodniej części województwa małopolskiego także potrafiły zwyciężać. Ostatni taki przypadek miał miejsce w sezonie 2005/2006, kiedy to Okocimski Brzesko pokonał w barażach Puszczę Niepołomice. Był to ostatni rok funkcjonowania dwóch grup w IV lidze małopolskiej i rozgrywania baraży, a III liga choć funkcjonowała w obecnym kształcie, czyli grały w niej zespoły z czterech województw, to była trzecim poziomem rozgrywkowym (obecnie czwarty). Sezon wcześniej lepszy od triumfatora z zachodu, Garbarni Kraków, okazał się Kolejarz Stróże.

Jeśli chodzi o tarnowskie Jaskółki to po raz ostatni w barażach mierzyły się w sezonie 2007/2008. Biało-niebiescy wygrali IV ligę małopolską i stanęli przed szansą na awans do nowej II ligi. W barażach trafili na Jezioraka Iława. Unia wygrała w Jaskółczym Gnieździe 1:0, po bramce Sebastiana Hajduka w 51 minucie gry. W Iławie rywale zrewanżowali się takim samym wynikiem i konieczna była dogrywka. Nie przyniosła ona jednak rozstrzygnięcia i o wszystkim zadecydowała seria rzutów karnych. W niej nieznacznie lepsi (3:2) okazali się gospodarze i to oni cieszyli się z promocji do II ligi, z kolei tarnowianie trafili do nowoutworzonej III ligi małopolsko-świętokrzyskiej.

W obecnym sezonie promocję do III ligi grupy IV uzyskały Hetman Zamość, Wisłoka Dębica i rezerwy Korony Kielce. Mamy nadzieję, że do tego grona dołączy także tarnowska Unia i po roku przerwy powróci na trzecioligowe boiska. Pierwszy mecz barażowy już za dwa dni w Giebułtowie, rewanż w Jaskółczym Gnieździe odbędzie się 25 czerwca.

Baraże o awans do III ligi grupy IV:

Jutrzenka Giebułtów - Unia Tarnów 20.06.2019 godz. 17:00

Unia Tarnów - Jutrzenka Giebułtów 25.06.2019 godz. 17:00

Zobacz również