Legenda ożywa na nowo!
JASKÓŁKI ROZPOCZYNAJĄ PUCHAROWE ZMAGANIA
2019-09-24 17:13

W najbliższą środę piłkarze tarnowskiej Unii udadzą się do Rzepiennika Strzyżewskiego, na mecz III rundy Pucharu Polski Podokręgu Tarnów. Dla Jaskółek jest to początek pucharowych zmagań.

KS Rzepiennik Strzyżewski to lider tarnowskiej B-klasy, który w tym sezonie nie zaznał jeszcze goryczy porażki. Bieżąca kampania jest bardzo udana dla naszych jutrzejszych rywali. Przedsezonowe wzmocnienia przyniosły efekt i zespół pewnie zmierza do ceku, którym w tym roku jest awans do A-klasy. Ambicje klubu sięgają jednak wyżej, a w kontekście długofalowych planów mówi się o IV lidze. Czerwono-czarni  dobrze spisują się także w rozgrywkach pucharowych, w których wyeliminowali wyżej notowane zespoły Dunajca Zbylitowska Góra i Victorii Koszyce Małe, aplikując im łącznie dziewięć bramek.

Obchodząca w tym roku swoje 25-lecie ekipa z Rzepiennika Strzyżewskiego jest usposobiona niezwykle ofensywnie, co potwierdzają statystyki. W dziewięciu tegorocznych spotkaniach jej zawodnicy trafiali do siatki rywali aż 53 razy, co daje średnią aż 5,89 gola/mecz. Tarnowscy defensorzy będą musieli uważać zwłaszcza na Damiana Kucharczyka i Mateusza Ryndaka. Pierwszy z 15 golami przewodzi w klasyfikacji strzelców tarnowskiej B-klasy. Z kolei najlepszym snajperem pucharowych zmagań, z czterema trafieniami na koncie, jest Mateusz Roman.

Najbardziej udany sezon Jaskółek w pucharze tysiąca drużyn, jak popularnie nazywa się Puchar Polski, miał miejsce niemal dokładnie pół wieku temu. W kampanii 1968/69 tarnowianie wyeliminowali Resovię, ROW Rybnik, Wisłę Kraków i Unię Racibórz i w półfinale trafili na Legię Warszawa, która niedługo później świętowała zdobycie tytułu Mistrza Polski. Pomimo dzielnej postawy Jaskółki nie sprostały warszawianom, przegrywając oba spotkania różnicą jednej bramki. To osiągnięcie do dziś pozostaje największym sukcesem w ponad 90-letniej historii klubu.

Przechodząc do bardziej współczesnych czasów, w XXI stuleciu Unia czterokrotnie triumfowała w regionalnych rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu podokręgu Tarnów. Ostatni taki triumf miał miejsce przed dwoma laty, kiedy to w finale Jaskółki wysoko pokonały Tuchovię 5:1, a dwie bramki w tym spotkaniu zdobył najlepszy strzelec tarnowian w obecnym sezonie - Artur Biały. Pamiętne były także zwycięskie finały z Okocimskim Brzesko i Tarnovią. Warto wspomnieć również o sezonie 2008/09, w którym tarnowianie okazali się najlepsi na szczeblu wojewódzkim i pokonując w finale Dalin Myślenice awansowali na poziom centralny tych rozgrywek.

W poprzednią sobotę podopieczni Daniela Bartkowskiego dość niespodziewanie ulegli Popradowi Rytro, kończąc tym samym serię pięciu wygranych spotkań z rzędu. Jutrzejszy mecz jest zatem okazją do przełamania i powrotu na zwycięską ścieżkę, a także ważnym przetarciem przed zbliżającym się spotkaniem z Glinikiem Gorlice. Pierwszy gwizdek arbitra meczu w Rzepienniku Strzyżewskim zabrzmi o 16:30.

Zobacz również

UMOCNIĆ SIĘ NA FOTELU LIDERA

2019-10-18, 12:59